Jak vybrat tester síťových kabelů?

Nevíte jaký tester síťových kabelů potřebujete? Potřebujete tester RJ 45 nebo něco jiného? Hodila by se Vám zkoušečka na správné zapojení utp kabelů a chcete znát zapojení RJ45 případně i  ostatních datových kabelů? Zde máte návod, jak vybrat. Položíme vám pár otázek a ulehčíme vám tuto volbu. 

Potřebujete znát zapojení UTP kabelů? Pomůže vám tester

Na začátku výběru si musíme položit pár otázek: Jak často budu tester síťových kabelů používat? V jakém prostředí budu tester používat a jaké kabely budu chtít testovat? Potřebuji testovat zapojení RJ45 konektorů nebo i telefonní a telekomunikační kabely s konektory RJ11, RJ12 a nebo koaxiální kabely BNC? Potřebuji testovat i ostatní počítačové kabely např. USB? Bude mi stačit vědět v jakém síťovém kabelu je porucha, nebo potřebuji poruchu lokalizovat přesněji? Budu instalovat datové sítě a pracovat s neoznačenými datovými kabely? Jaké konektory budou mít testované kabely:

 

A teď se můžeme pustit do výběru správného testeru Tester UTP a STP, ochrana POE, CAT5e, CAT6, CAT7

1. Méně časté použití a stačí mi otestovat síťový kabel, zda je v pořádku

Pro tuto základní diagnostiku nebo-li UTP test kabelu postačuje základní řada testerů, které umí pomocí led diod otestovat jednotlivé vodiče síťového kabelu s již zapojenými koncovkami RJ45. Testery jsou vybaveny vzdáleným (remote) ukončovacím modulem a tak lze bez problémů testovat UTP/ STP kabely již zabudované ve zdi na dlouhé vzdálenosti.

Kabelový tester HDMI, umožňuje testovat datové kabely HDMI

 

Pokud je tester vybaven led diodou s označením G, umí testovat i stíněné konektory FTP/ STP RJ45.
Kabelový tester nám umožňuje také otestovat různé typy datových kabelů, některé mají vstupy s konektory RJ11, RJ12, USB A, USB B, BNC, HDMI, Dispaly port a pod. Při testování datových kabelů si dejte pozor, a před testováním si zjistěte, zda má tester ochranu proti možnému napájení - POE, které mohou datové vodiče vést. Došlo by k nevratnému poškození testeru. Některé novější typy testerů již mají zabudovanou ochranu portů proti přepětí. Tyto instrukce se dozvíte v návodu nebo v parametrech kabelových testerů.  

Připojením testeru na POE kabely dojde k jejich zničení.

Tester UTP WS468BU

 

 

 

Naše tipy:

 

 

  1. Méně časté použití, ale používáme i napájení na datových kabelech

    Síťový tester s testem POE 802.3at

V tomto případě volte varianty testerů, které umí taktéž otestovat, zda po vodičích nevede napájení. Podle používané normy POE si zvolte tester, který bude s vámi používanou normou kompatibilní a v případě poruchy vám urychlí diagnostiku.

Naše tipy:

 

 

  1. Častější použití a vyhledávání neznámých kabelů

 

Tester utp s vyhledávací sondou

Pro tuto práci se vám bude hodit tester, který umí základní diagnostiku kabelu pomocí led diod a dále obsahuje hledačku kabelů. Tyto testery testují síťové kabely UTP/ STP s konektory RJ45, velmi často testují i kabely s konektory RJ11, občas testují i BNC kabely, USB kabely a další typy. Hledačka kabelů se vám hodí k lokalizování neznámých kabelů v rozvaděči nebo již nainstalovaných kabelů v datových rozvodech. Hledačky obsahují sluchátka, pro pohodlnější práci v hlučném prostředí.

 

 

 

Naše tipy:

Tester WS ST-S

kabelový tester RJ45 a VFL, hledací sonda

 

  1. Testery pro profíky

Testery umí testovat a lokalizovat chyby v zapojených datových kabelech, např. křížení vodičů, přerušení vodičů, zkrat vodičů apod. Testery umí změřit délku instalovaného síťového kabelu UTP, mapu sítě, uložit změřené výsledky na kartu k pozdějšímu použití.

Multifunkční testr NF8108M +  8 modulů

 Testery s pokročilými funkcemi testují síťové kabely typuCat5e, Cat6, Cat7, FTP/ UTP, BNC, umí měřit POE, poslat po kabelech ping, min, max a otestovat výkon sítě. Barevný display a nahrávání na SD kartu u pokročilých modelů je samozřejmostí. Testery se prodávají s různým počtem vzdálených modulů od 1 ks až po 8ks.

 

 

 

Naše tipy:

Tester 8601S

 

 

  1. Speciální testery

Mezi speciální testery jsme zařadili testery, které nemají mnoho funkcí, ale mají specifické funkce, pro které se používají, např. otestují kabely, zda po nich nevede napájení po ethernetu (POE - power over ethernet) nebo testery, které umí vyhledávat vodiče bez napětí.

 

Naše tipy:

Hledačka kabelů bez napětí WS NF819Tester POE NF400PF
 

Novinkou mezi kabelovými testery je Kabelový tester WSNF8509,  který umožňuje hledat chyby v síťových kabelech UTP, má hledačku a umí měřit elektrické veličiny - W-STAR TESTER KABELŮ UTP WSNF8509

kabelový tester UTP, hledačka, multimetr - Testování síťových kabelů RJ45, test zkratu na síťových vodičích, správné zapojení kabelů, měří délku kabelů (2,5-600m), testuje přítomnost PoE a Flash test (rozblikání portu aktivního prvku) na růžných typech ethernetových kabelů CAT5, CAT5e, CAT6, STP UTP.

- Bezkontaktní detekci napětí (NVC) využijete, budete-li potřebovat ověřit, zda jsou elektrické obvody bez napětí.

- Integrovaný multimetr, který umožňuje snadno měřit elektrické veličiny od napětí, odporu až po testování přerušení obvodu nebo diod

- Dobře čitelný, jasný, přehledný podsvícený LCD displej s velkými ikonami a dobře čitelnými hodnotami umožňuje snadno přečíst naměřená data a věnovat se na plno práci. Intuitivní ovládání a ikony znázorňující zapojení testovaných kabelů na displeji oceníte při seznamování s měřákem.

- Vestavěná nabíjecí lithiová baterie s vysokou kapacitou 1500mAh umožňuje časté použití a dlouhou životnost. Baterii snadno nabijete pomocí přiloženého USB-C kabelu.

 

 

 

Nyní máte přehled o typech a možnostech testování UTP kabelů a poruch na síti. Vybírat z celé šíře síťových testerů můžete zde, v nabídce máme mnoho dalších modelů.

 

Něco vám zde chybí nebo potřebuje doplnit? Napište nám. Děkujeme

Uloženo dne 6.11.2023

 
Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty