Jak vybrat W-Fi anténu

Potřebujete rozšířit pokrytí Wi-Fi signálem? Nevíte, jaké jsou Wi-Fi antény? V tomto článku zjistíte, jakou anténu potřebujete. 

Co je Wi-Fi anténa

Wifi antény jsou zařízení, která slouží pro příjem nebo vysílání wifi signálu. Wifi signál je elektromagnetické vlnění, které se šíří vzduchem a umožňuje bezdrátovou komunikaci mezi zařízeními, jako jsou počítače, tablety, mobily nebo routery. Wifi antény mohou být různých tvarů, velikostí a typů podle toho, jaký signál potřebujeme přijmout nebo vyslat.


Typy wifi antén

Wifi antény se dělí podle toho, jakým směrem vysílají nebo přijímají signál. Existují tři základní typy wifi antén:

  • všesměrové antény 2,4GHz - tyto antény vysílají nebo přijímají signál ve všech směrech rovnoměrně. Mají tvar prutu (tyče) nebo tubusu a jsou vhodné pro pokrytí malých prostorů, jako jsou domy, haly nebo kanceláře. Všesměrové WiFi antény jsou často součástí WiFi routerů nebo opakovačů.
  • sektorové antény 2,4GHz - tyto antény vysílají nebo přijímají signál pouze v určitém vyzařovacím úhlu antény. Mají tvar lichoběžníku nebo oblouku a jsou vhodné pro pokrytí větších prostorů, jako jsou parkoviště nebo výrobní haly. Sektorové antény se používají pro vytváření WifF hotspotů nebo pro propojení dvou bodů na delší vzdálenost.
  • směrové antény 2,4GHz - tyto antény vysílají nebo přijímají signál pouze v é polarizaci. Mají tvar paraboly, yagi - tubusu nebo panelu a jsou vhodné pro přenos dat na velmi velké vzdálenosti, jako jsou města nebo kraje. Směrové antény se používají pro přenos dat na dlouhé vzdálenosti nebo pro překonání překážek, jako jsou hory nebo budovy. Při použití antén musíme vzít v úvahu místní podmínky a vliv rušení.

 

Jak si vybrat správnou WiFi anténu?

Při výběru WiFi antény byste měli zvážit následující:

•  Účel použití – zvažte, co potřebujete WiFi anténou dosáhnout. Chcete rozšířit dosah vašeho WiFi routeru? Chcete propojit dva body na delší vzdálenost? Chcete vytvořit WiFi hotspot pro veřejnost? Podle toho si vyberte typ antény, který bude vyhovovat vašim potřebám.

•  Frekvence WiFi antény – anténu vybírejte podle frekvence použité ve vaši Wifi síťi. WiFi sítě mohou pracovat na dvou frekvencích: 2,4 GHz nebo 5 GHz. Každá frekvence má své výhody a nevýhody. 2,4 GHz frekvence má lepší dosah a šíření přes stěny, ale je více náchylná k rušení. 5 GHz frekvence má horší dosah a šíření přes stěny, ale je méně náchylná k rušení a nabízí vyšší rychlost přenosu dat.

•  Zisk Wifi antény – zjistěte si, jaký je zisk vaší wifi antény a jaké jsou možnosti výměny. Zisk je míra, která udává, jak dobře anténa zesiluje nebo oslabuje signál. Zisk se udává v decibelech (dB) a platí, že čím vyšší zisk, tím silnější signál.

•  Polarizace WiFi antény – zjistěte si, jaká je polarizace vaší WiFi antény. Polarizace je směr šíření elektrického pole signálu. Polarizace může být vertikálníhorizontální nebo kruhová. Platí, že polarizace vysílací a přijímací antény by měla být stejná pro optimální přenos signálu. Typy wifi antén
Wifi antény se dělí podle toho, jakým směrem vysílají nebo přijímají signál.

 

Nejrozšířenější všesměrové antény

Všesměrové antény máme venkovní, které se používají na vysílače v pásmu 2,4GHz a dále vnitřní, které se používají, když chcete rozšířit pokrytí své domácí wifiny. Dříve se v domácích routrech používaly hodně 2dbi antény, dnes se většinou používají 5 dbi nebo 8 dbi antény. Největší vyzařovací výkon, které mají tzv. pendreky je 10dbi. Antény mají většinou RSMA nebo SMA konektor, některé můžou mít TNC nebo N konektor. Nevíte-li si s určením konektoru rady, klidně se nám ozvěte, pomůžeme vám.

 

Dále můžete potřebovat:

  • pigtail - krátká ohebná spojka s kabelem, která slouží k propojení antény a aktivního prvku, pigtaily vyrábíme i na zakázku, 
  • Redukce a spojky - krátký konektorový spoj, sestava dvou různých konektorů, spojka může mít i oba konce shodné, 
  • koaxiální konektory - potřebujete-li připojit anténu, která nemá shodný typ konektoru s konektorem v aktivním prvku
  • koaxiální kabel - s koaxiálním konektorem vytvoříte jakoukoliv redukci sloužící k propojení aktivního prvku a antény s libovolnou délkou. Pamatujte však na pravidlo, že čím méně spojů, tím lepší menší útlum, čím kratší spoj mezi aktivním prvkem a anténou, tím lépe.

 

Nenašli jste, co jste hledalí? Jako přímý dovozce a specialista s dlouholetými zkušenostmi umíme dodat různé typy pigtailů, konektorů nebo redukcí nebo pigtaily vyrobit na zakázku. 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty