UTP nebo STP, Cat5e nebo Cat6 nebo Cat7

jaké jsou rozdíly mezi typy ethernetového kabelu? přečtěte si tento článek

Cat5e nebo Cat6?

Cat5e - ethernetové kabely a konektory, s přenosovou rychlostí až 1GB na vzdálenost 100m (označován též category 5e, zpětně kompatibilní s Cat5). Delší rozvody mohou vykazovat vyšší chybovost dat.

Cat6 - ethernetové kabely a konektory s přenosovou rychlostí až 10GB na vzdálenost 100m (zpětně kompatibilní s Cat5/Cat5e)

Ethernetové sítě CAT5e i CAT6 mohou dosahovat rychlosti až 1000 Mb/s (gigabit za sekundu). Pro většinu uživatelů dostatečná rychlost internetového připojení. 

Hlavní rozdíl mezi kabely CAT5e a CAT6 je v šířce pásma, kterou kabel může disponovat pro přenos dat. Kabely CAT6 mohou dosahovat pracovní frekvence až 250 MHz, zatímco pro kabely CAT5e je to maximálně 100 MHz. Představte si dvouproudovou a čtyřproudovou dálnicí, na obou můžete jet stejnou rychlostí, ale čtyřproudá dálnice zvládne mnohem větší provoz najednou. To znamená, že kabel CAT6 dokáže zpracovat více dat najednou.

Označení kategorie kabelu ve většině případů naleznete na kabelech nebo konektorech. Kabely Cat6 jsou silnější než kabely Cat5e, neboť používají silnější vodiče pro přenos dat.  

Cat7- přenosový frekvenční rozsah 1-600 MHz na vzdálenost 100m. Kabel je složen ze čtyři jednotlivě stíněných párů a dále je celý kabel opatřen stíněním po obvodu. Kabel označujeme stíněná kroucená dvojlinka S/FTP nebo kroucená dvojlinka s fólií F/FTP. UTP kabely označené třídou Fa s použitým kabelem S/FTP mají maximální přenosovou frekvenci 1000 MHz.

Lanko nebo drát? Kabely s plným vodičem, tzv. s drátem jsou vhodnější pro rozvody se zakončením v patch panelu nebo UTP zásuvce. Síťové kabely z lankem jsou více ohebné a lépe se s nimi manipuluje, proto jsou vhodnější na propojovací kabely s počítačem. Když použijete lanko na rozvody a drát na propojení počítače, nic se neděje. 

 

UTP nebo STP nebo FTP kabel?

UTP - nestíněný kabel s PVC pláštěm
STP, FTP - stíněný kabel s PVC pláštěm, stínění je provedeno fóliovým opletením, hliníkovým stíněním a jednotlivě stíněnými vodiči, stínění pomáhá snížit rušení elektromagnetickým polem

Kabel STP - často označovaný též jako FTP má stínění umístěné pod pláštěm, stíněny jsou všechny vodiče společně, folií nebo opletem. Kabely stíněné folií bývají někdy označeny FTP, kabely stíněné opletem se častěji označují STP a často bývá zkratkou STP myšlen stíněný ethernetový kabel bez rozlišení typu opletu. Kabely lze zaměňovat.

Kabel S/STP - stíněny jsou jednotlivé vodiče, stínění snižuje přeslechy na vodičích

Nezapomeňte stíněné kabely vždy uzemnit. 

RJ45

Na všechny tyto kabely používáme krimpovací konektory RJ45 ( nebo konektory UTP). Nejčastěji se setkáte s kompletním konektorem, ale můžete se setkat i se skládaným (jednotlivé díly konektoru se postupně nasazují na kabel).

Nejnovější typ konektorů je konektor RJ45EZ - anglicky označovaný též pass through utp. Tento konektor má vepředu vyvrtané díry, odpadá při instalaci konektoru přesné zastřihávání jednotlivých drátků. Z UTP kabelu stačí odstranit vnější izolaci, seřadit barvy vodičů dle potřeby a zasunout vodiče do konektoru tak, že z přední čísti vodiče přesahují konektor. Speciálními lisovacími kleštěmi na RJ45EZ konektry tento konektor zalisujeme a zároveň nůž nacházející se v přední části kleští přesahující vodiče odstřihne. Tyto kleště na RJ45EZ konektory jsou shodné s krimpovacími kleštěmi na RJ45 konektory, liší se právě tím nožem, který při lisování odstřihává přebytečné vodiče. Konektory RJ45EZ lze tedy nalisovat i krimpovacími kleštěmi bez tohoto speciálního nože, musíte pak přesahující vodiče nožíkem nebo kleštičkami zakrátit. Nic s čím by si šikovný kutil neporadil.

Chcete krimpovat konektory RJ45 snadno a rychle? Nakupujte konektory RJ45EZ zde.

 

Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty